Menu Zavřeno

Seychely reálie

Hlavní město: Victoria
Počet obyvatel: 80 000
Oficiální název: Seychelská republika

Rozloha: 455 km2
Měna: seychelská rupie; 1 rupie necelých 5 CZK
tropické podnebí, průměrné teploty kolem 26° – 30° C
Obyvatelstvo kreolové 90%
Náboženství: katolíci – 90%
Úřední jazyk: angličtina, kreolština, francouzština
Formality : platný pas – bezvízový styk , platnost pasu musí být o 3 měsíce delší než datum odletu ze Seychel.

Konzulát:
Honorární konzulát České republiky na Seychelách
P.O.Box 52, Victoria – Mahé, tel:00248/388000

Seychely historie

Již v 10 století věděli Arabové o existenci ostrova. Seychely však zůstávaly neobydlené až do počátku 16. století, kdy se sem dostali první Evropané a to byli jako většinou všude – Portugalci. Ještě před nimi zde ale občas zakotvili arabští kupci při svých cestách po Asii a Africe. Ostrovy vzhledem k jejich odlehlosti využívali často jako skrýš také piráti.
První pokus využívat ostrovy učinili Francouzi, kteří počátkem 18 století odsud začali odvážet želvy k přípravě polévek a také kokosové ořechy. Až v roce 1756 byly Seychely oficiálně prohlášeny Irským kapitánem jména „Corneille Nicolas Morphey“ ve službách francouzů francozským územím. Ten nechal na Seychellech postavit „kámen konfiskace“ a koloniii pojmenoval po Jean Moreau de Séchelles – ministru financí na dvoře Ludvíka XV, který finančně kryl jeho cesty.

V roce 1770 z francouzské kolonie Mauricius přichází na Seychely prvních 14 obyvatel se svými otroky a především otrokyněmi. Nejctihodnější obyvatelé Seychel si zakládají na svém původu spojeném s těmito prvními přistěhovalci. Francouzské vlastnictví bylo ale trnem v oku angličanům, kteří připluly v roce 1794 převzít ostrovy do své správy.
Zajímavostí je chování francouzského správce ostrovů, který dobrovolně kapituloval a slíbil věrnost Anglii. Po té co Angličané odpluly, však vše odvolal a vyvěsil francouzskou vlajku. Angličané opět připluli a vše se opakovalo a to celkem 7x, než byl správce přesvědčen o opravdové nutnosti zcela dobrovolně přejít pod správu Anglie jako královská kolonie ve spojení s nedalekým Mauriciusem.
Britové začali zakládat na Seychelách plantáže palem, koření a jiných tropických plodin. K práci sloužili samozřejmě otroci, ale otroctví bylo r. 1835 zrušeno.
V roce 1948 dostali obyvatelé Seychel omezené volební právo, které v r. 1968 bylo rozšířena na všechny plnoleté občany. V roce 1970 mají Seychely vlastní ústavu ale stále pod protektorátem Anglie.
Úplná nezávislost byla vyhlášena v roce 1976.